W ofercie posiadamy kilka oryginalnych obrazów zakupionych podczas osobistych podróży. Jest efektem osobistych zainteresowań i fascynacji kulturą indyjską.  Jest to tylko fragment potężnej gałęzi stylów i form, jakie charakteryzują sztukę indyjską. Według mojej najlepszej wiedzy obecnie żaden inny sklep nie oferuje oryginalnych obrazów indyjskich malowanych przez lokalnych artystów. Oferta zawiera kilka obrazów wchodzących w skład głównych nurtów. 

MADHUBANI ART

Sztuka i rękodzieło uprawiane w regionie Mithlia, należącego w części do Indii a w części do Nepalu. Obrazy wykonane palcami, gałązkami, zapałkami, piórkami i innymi "naturalnymi" materiałami. Wykorzystywane są naturalne barwniki i pigmenty. Sztuka charakteryzuje się przyciągającymi wzrok geometrycznymi układami i wzorami. W obrazach zawarty jest religijny, mityczny przekaz odnoszący się do konkretnych wydarzeń w życiu człowieka takich jak: narodziny, małżeństwo, celebracja, święta takie jak Holi, Kali Puja itd.   

SAURA (ORISSA) PAINTINGS

Saurowie, zamieszkujący południowe tereny Orissy, są jednym z najstarszych grup plemiennych w Indiach. Współcześnie plemię znane jest z tradycyjnych malunków, które wywodzą się z rytuałów o podłożu religijnym i kulturowym takich jak zbiór zbóż, ukończenie nowego domu, narodziny czy ślub etc. i które są nadal integralną częścią codziennego życia tej grupy.

Malunki te, zwane ‘ikon’ lub ‘italons’ znane są z elegancji, estetycznego, ikonograficznego stylu, i rytualnych odniesień. Ich główne motywy to symbole odnoszące się do naczelnego bóstwa tego plemienia – Idital. Sa to min. ludzkie postaci, koń, słoń, słońce, księżyc czy drzewo życia. Posiadanie tych malunków ma za zadanie zyskanie przychylności bóstw i przodków. 

Do ich wykonania używane są naturalne środki barwiące uzyskane z kamieni, ziemi, liści i kwiatów.


PATTACHITRA

Pattachitra jest to najbardziej popularna z form malarskich pochodzących z Odishy. Nazwa ta wywodzi sieęz Sanskrytu ze słowa “patta” znaczącego płótno i “chitra” - obraz. Malunki te wykonywane były na płótnie i odznaczają się wielobarwnymi aplikacjami, ciekawymi motywami i wzorami i odzwierciedlają podstawowe, głównie mitologiczne obiekty.

Popularne tematy tej sztuki przedstawiają Thia Badhia – świątynie Jagannath (“bóstwo wszechświata”); Krishna Lila – reprezentacje Jagannath jako Krishna i jego moce w okresie dziecięcym; Dasabatara Patti – dziesięć inkarnacji Vishnu; Panchamukhi - boga Ganesh z głową słonia

Do wykonania tych malunków używane są natural materiały imitujące tradycyjnie używane przez plemienna ludność farby takie jak żywice drzewa dębowego, które stanowi bazę innych kolorów (po dodaniu materiałów takich jak np. muszle powstaje kolor biały czy sadza – czarny. Ciekawostka jest ze zwyczajowo pędzel do malowania Pattachitry jest robiony z korzeni rośliny Keya czy przypadku cieńszych pędzli - mysich włosów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl